Czym jest spirulina, co zawiera i jakie są jej pozytywy dla organizmu?


Spirulina to niebiesko-zielona odmiana algi. Jej nazwa odwołuje się do spiralnej budowy. Istnieje na świecie już ok. 3 mld lat, tym samym jest jedną z najstarszych form życia na globie. Rośnie naturalnie w czystych i ciepłych wodach: rzekach, jeziorach, źródłach i zbiornikach wodnych. W czasie rozrostu spirulina wymaga adekwatnej temperatury oraz nasłonecznienia, tym samym za najlepszy punkt do ich rozrostu uznaje się Hawaje. 


Z czego składa się spirulina?

Spirulina jest określana jako najbardziej wartościowy składnik który egzystuje w przyrodzie. Zawiera ok. 60-70% białka, 18 aminokwasów, z czego 8 nasz organizm nie produkuje, beta-karoten – źródło witaminy A, witaminy B1, B2, B12, w dawkach wielokrotnie wyższych niż w warzywach i owocach, kwas linolowy, arachidowy, nukleinowe – DNA i RNA. Spirulina zawiera również żelazo, wapń, fosfor. Spirulina Hawajska to rodzaj, który ma najwyższe natężenie elementów odżywczych w przeliczeniu na 1 g na globie.


Jakie są zalety i korzyści zażywania spiruliny?

Spirulina dodatnio wpływa nasz układ, błyskawicznie się wchłania. Dla najlepszego efektu powinno się zażywać ją systematycznie, już po kilkunastu dniach spostrzega się rezultaty. Spirulina zapewnia nam pełnowartościowe białko, które jest podstawowym budulcem. Zawiera bardzo dużo chlorofilu, tym samym efektywnie oczyszcza krew, wzmaga tworzenie białych i czerwonych krwinek. Spirulina oddziałuje również na wzrost energii, łagodzi przemęczenie, wspiera układ odpornościowy i trawienny poprzez usuwanie niepotrzebnych rezultatów przemiany materii z układu. Do tego pomaga utrzymać odpowiednie pH organizmu, tym samym łagodzi stany zapalne, wzmacnia włosy, skórę oraz paznokcie. Spirulina zapewnia dodatkowo działanie antywirusowe i antyalergiczne. Pewne badania wykazują również działanie antyrakowe, dzięki niszczeniu komórek rakowych u ludzi i zwierząt. 

Efekty uboczne oraz zastrzeżenia w stosowaniu Spiruliny

Dotąd nie wskazano efektów ubocznych brania Spiruliny. Niemniej jednak trzeba kierować szczególną czujność na jakość produktu. Dużo producentów, żeby zmniejszyć jej cenę, wrzuca przeróżne składniki chemiczne i wypełniacze, o których skutkach ubocznych mało wiadomo. Osoby uczulone na jod bądź z nadczynnością tarczycy, nie powinny przyjmować morskiej odmiany spiruliny, tylko słodkowodną. Również jednostki, które są uczulone, na owoce morza i wodorosty. Zaleca się dodatkowo ustanie zażywania spiruliny w trakcie podwyższonej temperatury. Niektóre jednostki zaczynające zażywać spirulinę, mogą na początku oczekiwać rezultatów ubocznych powiązanych z oczyszczaniem narządów, takich jak: wzdęcia, zakłócenia trawienia lub gazy. Jest to jednak całkowicie naturalny tok i występuje u małej liczby ludzi.


Źródło obrazka: http://www.zdrowieinatura24.pl/spirulinacudnatury_2411_0.html