Odżywianie a stan uzębienia

Jak zalecają i mówią stomatolodzy - poprawne odżywianie ma pozytywny wpływ na kształtowanie się mocnych zębów i tkanek przyzębia a zaleganie resztek pokarmu na zębach stwarza dogodne warunki do wytwarzania kwasów przez bakterie i demineralizację szkliwa.
Posiłki powinny być konsumowane w odpowiednich ilościach w zależności od wieku, stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej pracy.
Dopiero długotrwałe nieprawidłowe odżywianie (a także np: wiążące się z nim odchudzanie) może mieć negatywny wpływ na choroby jamy ustnej i stan zębów.
Stomatolodzy zalecają zmniejszenie spożywanej ilości cukru oraz tłuszczów – to powoduje zmniejszenie występowania próchnicy zębów. Jasna spraw, że także ma korzystny wpływ na stan przyzębia.

Dobrze jest od najmłodszych lat dziecięcych dostarczać taką dietę, która będzie bogata w składniki mineralne czyli wapń i fosfor oraz witaminy (m.in. A, E, C, B, D). Będzie ona dobrze wpływać na prawidłowe kształtowanie się zębów i tkanek przyzębia. Ograniczenie spożycia węglowodanów oraz odpowiednia częstość i jakość spożywanych posiłków przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania przypadków próchnicy zębów. Regularne picie mleka również  pozytywnie wpływa na stan uzębienia dzieci tym samym zmniejszając ryzyko próchnicy.
Ważnym jest też, aby ograniczyć u dzieci oraz osób dorosłych podjadanie między posiłkami zwłaszcza słodyczy, oraz zwiększyć spożycie owoców - w celu zmniejszenia intensywności próchnicy.
Podsumowująć, jeśli za młodu będziemy dbać o zęby to leczenie kanałowe zębów czy w najgorszym przypadku implanty zębów czekają nas jak najpóźniej.